Salon Bitkilerinin Rutin Bakımı

1,511 Görünteleme / / 0 Yorum

 

Salon bitkilerinin Yerleştirirken Dikkate Alınması Gereken Üç Nokta

1. Işık Birçok bitki güneş ışığına doğrudan maruz kalmak istemez. Yaz aylarında kuzeye bakan cam önü uygun bir yerdir.

2. Isı Büyüme dönemlerinde bitkinin sabit bir ısıda kalması idealdir. Soğuk havalarda bitkileri soğuğun girebileceği, cam kenarlarında ve perde arkalarında bırakmayın.

3. Nemlilik İnce yapraklı bitkiler genellikle yoğun neme ihtiyaç duyduklarından banyo ortamını severler. Daha kalın ve dolgun yapraklı bitkiler salon gibi daha kuru mekanları tercih ederler. Aşağıda nemi arttırmaya yarayacak bilgiler verilmiştir.

• Birkaç bitkiyi gruplandırın.

• Bitkileri sığ bir kaba koyun ve üzerini çakılla kaplayın.

• Her gün ılık suyla bitkileri spreyleyin.

Rutin bakım için aşağıdaki aletlere ihtiyacınız olacak:

  • 1 Kap ve saksı tabağı
  • Uzun ve dar uçlu sulama kabı
  • Nemlendirme için sprey
  • Sıvı gübre veya granül gübre
  • Yeşil bambu bitki destek çubuğu ve bitki bağı
  • 1 Bahçe makası
  • Yaprak parlatıcı sprey
  • Böcek ya da mantar öldürücü sprey ya da ilaç

Sulama

Bir bitkinin suya ihtiyacı olup olmadığını parmağınızı 2-3 cm kadar toprağa sokarak anlayabilirsiniz. Eğer kuru gelirse, ılık suyla sulayın. Yüzeyi kuru görünse bile dip tarafları nemli olabilir. Afrika menekşesi ve Siklamen gibi bitkileri üstten değil tabağına ılık su koyarak sulayın. Üstten sulama bitkilerin köklerinin çürümesine neden olur. Ancak saksıyı su dolu kapta uzun süre bırakmamanız fazla suyu bir süre sonra boşaltmanız gerekir.

Besleme

Yeni dikilen bir bitki toprağında yaklaşık iki ay yetecek kadar besin deposu vardır. Yapraklı bitkiler çabuk büyüdükleri için bahar ve yaz aylarında beslenmelidir. Çiçekli bitkiler ise çiçeklenme mevsiminde ve öncesinde beslenmelidir. Ev bitkilerini sıvı besinler ile beslemek kolay ve pratiktir.

Baharda Saksı Değişimi

Neye İhtiyacınız olacak: Değiştirdiğiniz saksıdan daha büyük bir saksı.

Değiştirme Şekli: Bitkiyi iyice sulayın. Yeni saksının içine ince bir kat gübreli toprak koyun. Eski saksıyı içine yerleştirin. Her iki saksının ağzı aynı düzeyde olmalı. Yeni saksı ile eski saksı arasındaki boşluğu toprakla doldurmaya devam edin.

Saksı kenarından 2 cm boşluk bırakmalısınız. Bitkiyi, eski saksısından, arkasına hafifçe vurarak çıkarın ve yeni saksıya yerleştirin. Üzerini biraz daha gübreli toprakla doldurup yeniden sulayın.

Dinlenme Mevsimi

Tüm bitkilerin kış mevsiminde veya çiçeklenmeden hemen sonra bir dinlenme dönemine gereksinimleri vardır. Onları daha serin bir yere taşıyın, besin vermeyin ve daha seyrek sulayın.

Çakıllı Tepsi

Ev bitkilerinin çoğu doğada nemli ortamlarda yaşayan tropik bitkilerdir. Dolayısıyla ev şartlarında da ihtiyaçları olan nemi sağlamak gerekir. Aksi halde çabucak bozulur, dekoratif özelliklerini kaybederler. En kolay usul bir püskürteçle bitki yapraklarını düzenli olarak nemlendirmektir. Ancak bu bitkilerden bazıları yapraklarına su değmesinden hoşlanmazlar.(Afrika menekşesi, Dua çiçeği, Yaprak begonyası gibi..)

O halde ne yapmalı ?..

Gayet kolay: Saksı tabağı biraz geniş ve derin tutulur. Tabağın dibine küçük çakıl taşlarından 2-3 cm. lik bir tabaka serilir. Saksı bunun üzerine yerleştirilir. Tabakta saksının dibine değmeyecek şekilde daima su bulundurulur. Su sürekli buharlaşarak gerekli nemli ortamı sağlar.

Ufak saksıların birkaç tanesini bir tepsiye de yerleştirebilirsiniz. Çakılları kendiniz toplayıp bedavaya getirebileceğiniz gibi, dekoratif amaçla satılan yapma çakılları da kullanabilirsiniz.

Tatil Zamanları

Tatile çıktığınızda evdeki bitkilerinizin bakımı nasıl olacaktır? Çoğu kişinin karşılaştığı bir sorundur. Çiçekleri bırakıp iyi olmalarını beklemek yeterli değildir. Birçok bitki yazın bahçeye çıkarılabilir. Saksı kenarı toprağın altında kalacak biçimde toprağa sokulur. Böylece saksıdaki toprağın kuruması önlenir. Bitkilerinizi evde bırakmak zorunda iseniz, bitkilere birkaç hafta yetecek besinleri ve suyu sağlayacak birçok buluştan yararlanabilirsiniz. Bir çeşit bitki kabı olan ve su absorbe eden köpükten yapılmış bir buluş aynı zamanda besin maddesi de içermektedir.

Eski usulde ise bitkiler banyo kenarına konur ve emici yün iplikler vasıtasıyla her bitkiye yavaş fakat düzenli su sağlanır. Benzer bir sistem, büyükçe bir kova ya da kase ile herhangi bir yere kurulabilir. Bununla birlikte evde bulunulmadığı zamanlar bitkilerin doğrudan güneş ışığı alan fazla ısıtılmış bir odada bulundurulmaması gerektiği akıldan çıkarılmamalıdır.

Salon Bitkilerinde Kış Bakımı

Tabiatta neredeyse bütün bitkilerin bir dinlenme mevsimine ihtiyacı vardır. Genellikle bu dönem kış mevsimine denk gelir. Bitkilerin bir kısmı bunu net bir şekilde belli eder. Mesela soğanlı ve rizomlu bitkiler toprak üstü kısımlarını kurutur. Perenyal dediğimiz kalıcı otsu bitkilerde aynı şekilde davranır. Bir bölümü de yapraklarını kaybederek dinlenme dönemine geçerler.

Salon bitkilerinin büyük bir bölümünü meydana getiren herdem yeşil bitkilerde ise bu istek pek anlaşılmaz. Gelişimleri yavaşlayınca daha çok su ve besin verilerek hızlandırılmaya çalışılır. Bu da bitkide problemlere yol açar. Hatta kökleri çürüyerek ölebilir.

Ev ortamı sıcak bile olsa salon bitkileri kasım-mart ayları arasında çok az sulanmalı ve besin verilmemelidir. Bu dönemde biraz serin bir ortam tercih edilmekle beraber kaloriferle ısınan evlerde bu pek mümkün değildir. Çiçekler hiç olmazsa ısı kaynaklarından biraz uzaklaştırılır.

Kuru havadan etkilenmemeleri için yaprakları düzenli olarak nemlendirilir.

Difenbahya, eğrelti türleri gibi sürekli nemli toprak isteyen bitkilere az ve sık su verilir. Diğerlerinde toprağın birkaç cm. kuruması beklenir.

Bazı bitkilerde ise(özellikle kışın çiçek açanlar) dinlenme dönemi farklıdır.

Açelya, yılbaşı, kalanşo ve klivya gibi çiçekler yaz döneminde dinlenir.

Kışın çiçek açan bütün ev bitkileri çiçekli dönemlerinde bol sulanır ve düzenli besin verilir.

Sıklamen, kaladyum ve amaryllis gibi soğanlılar toprak üstü bölümleri kuruyunca mevsimi gelinceye kadar sulanmaz.

Afrika menekşesi, cam güzeli gibi devamlı aktif bazı bitkiler dinlenme dönemine pek ihtiyaç duymazlar. Yine de bu bitkileri 1 ay kadar su ve besini azaltılarak dinlendirmek iyi netice verir. Bu dönem kış sonuna getirilir ve peşinden gerekiyorsa saksı değişimi yapılır.

Bütün salon bitkilerinde saksı değişimi aktif dönemlerinin hemen başında yapılmalıdır.( Genellikle ilkbaharda)
 

 

vadim-kaipov-8ZELrodSvTc-unsplash.jpg Bitkiler bitkiler İç mekan bitkilerinin bakımlarını yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar.

İç mekan bitkilerinin bakımlarını yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar.

Yatay Dar
KATEGORİLER:   Bitkiler

 
EVA Kağıdından Çiçek Bardak Altlığı
EVA Kağıdından Çiçekli Parti Maskesi
EVA Kağıdından Çiçek Fotoğraf Çerçevesi
EVA Kağıdından Lolipop Şeker
EVA Kağıdından Tavuk Buzdolabı Süsü
EVA Kağıdından Arı Buzdolabı Süsü
Tığ İşi Eşkenar Üçgen Motif
Tığ İşi Baklava Dilimli Kare Motif