Tığ İşi Baklava Dilimli Kare Motif

159,762 Görünteleme / / 0 Yorum

Bu basit baklava dilimli kare motif, turlayarak örülen basit bir kare motif ile başlar. Kare motifin köşeleri daha sonra düz ve çizgili sıralar şeklinde örülür. Baklava dilimli kare motifleri birleştirirken köşe şeritlerini eşleştirerek birleştirirseniz başka bir çizgili baklava dilimi motif oluşturabilirsiniz.

 

Örgü Baklava Dilimli Kare Motif için Gerekli Malzemeler
  • İstenilen renkte örgü ipi
  • 4mm tığ

 

Baklava Dilimli Kare Motifin Boyutu

Bu projede anlatılan motifin boyutu 15cm x 15cm'dir.

tığ işi örgü baklava dilimli kare motif

 

Notlar

Bu motif daire şeklinde turlayarak, sıra şeklinde turlayarak ve farklı renkli ip değiştirerek örülmüştür.

Bu projede kullanılan tığ işi örgü teknikleri; Zincir, Yarım sık iğne, İkili Trabzan, Üçlü trabzan, Dörtlü Trabzan, Aynı İlmekte Birleştirilen 2 İkili Trabzan*

Motifi örerken kullanılan tekniklerin nasıl yapıldığını öğrenmek için buraya tıklayınız.

 

*Bu Motife Özel Örgü Tekniği

Aynı İlmekte Birleştirilen 2 İkili Trabzan; İlk ilmek boşluğuna batarak 1 ikili trabzan yapılır. Fakat ikili trabzan bitirilmez, trabzanın son ilmeği tığda bekletilir. İkinci ilmek boşluğuna da 1 ikili trabzan yapılır ve son ilmeği tığda bekletilir. İlk ikili trabzanın son ilmeği ile ikinci ikili trabzanın son ilmeği birlikte örülerek bitirilir.

 

Tığ İşi Örgü İle Baklava Dilimli Kare Motif Yapılışı

İp ve tığ ile 4 zincir çekin ve ilk zincire yarım sık iğne ile birleştirip halkayı oluşturun.

1. Tur:

4 zincir çekin. (1 dörtlü trabzan sayılacaktır.) Halkanın içine 2 üçlü trabzan, 1 dörtlü trabzan yapın. Bunu 3 kere tekrarlayın. Son olarak 2 üçlü trabzan yapın ve yarım sık iğne ile ilk çektiğimiz 4 zincirin dördüncü zinciri ile birleştirin. (12 ilmek)

2. Tur:

4 zincir çekin. (1 dörtlü trabzan sayılacaktır.) Aynı ilmeğe 2 üçlü trabzan yapın. Sonraki her 2 ilmeğe 1 üçlü trabzan yaparak tamamlayın. Sonraki ilmek boşluğuna 2 üçlü trabzan, 1 dörtlü trabzan, 2 üçlü trabzan (köşeler oluşturulur.) yaparak bu işlemi 3 kere tekrarlayın. Sonraki 2 ilmeğe birer tane üçlü trabzan yapılır. Başlangıçta çekilen 4 zincirin bulunduğu ilmek boşluğuna 2 üçlü trabzan yapın ve 4 zincirin dördüncü zincirine yarım sık iğne ile birleştirin. (28 ilmek)

3. Tur:

4 zincir çekin. (1 dörtlü trabzan sayılacaktır.) Aynı ilmeğe 2 üçlü trabzan yapın. Sonraki 6 ilmek boşluğunun her birine 1 üçlü trabzan yapın. Sonraki ilmek boşluğuna 2 üçlü trabzan, 1 dörtlü trabzan, 2 üçlü trabzan (Böylece köşeler devam edilir.) yaparak bu işlemi 3 kere tekrarlayın. Sonraki 6 ilmeğe birer tane üçlü trabzan yapılır. Başlangıçtaki 4 zincirin bulunduğu ilmeğe. 2 trabzan yapılır. Başlangıçta çekilen 4 zincirin bulunduğu ilmek boşluğuna 2 üçlü trabzan yapın ve 4 zincirin dördüncü zincirine yarım sık iğne ile birleştirin. (44 ilmek)

4. Tur:

4 zincir çekin. (1 dörtlü trabzan sayılacaktır.) Aynı ilmeğe 2 üçlü trabzan yapın. Sonraki 10 ilmek boşluğunun her birine 1 üçlü trabzan yapın. Sonraki ilmek boşluğuna 2 üçlü trabzan, 1 dörtlü trabzan, 2 üçlü trabzan (Böylece köşeler devam edilir.) yaparak bu işlemi 3 kere tekrarlayın. Sonraki 10 ilmeğe birer tane üçlü trabzan yapılır. Başlangıçtaki 4 zincirin bulunduğu ilmeğe. 2 trabzan yapılır. Başlangıçta çekilen 4 zincirin bulunduğu ilmek boşluğuna 2 üçlü trabzan yapın ve 4 zincirin dördüncü zincirine yarım sık iğne ile birleştirin. (60 ilmek)

5. Tur:

1 zincir çekin. (1 ilmek sayılmaz.) Aynı ilmek boşluğuna 1 ikili trabzan yapın. Diğer 14 ilmek boşluğunun her birine 1 ikili trabzan yapın. Sonraki ilmeğe 3 ikili trabzan yapın. Turun sonuna kadar 4 kere daha bu işlemi yaparak devam edin. İlk zincirin bulunduğu yere gelindiğinde yarım sık iğne ile birleştirin. (68 ilmek) Baklava dilimi motifini bitirdiniz.

Bu baklava dilimini kare motife tamamlamak için köşeleri sıra şeklinde örün.

7. Sıra:

2 zincir çekin. Sonraki 10 ilmeğe birer üçlü trabzan yapın. 11. İlmeğe 1 üçlü trabzan yapın ve 12. İlmekteki (son ilmek) yaptığınız üçlü trabzan ile birleştirin. Motifi çevirin. (11 ilmek)

 

Köşe 1
1. Sıra (Arka Yüz)::

Kare motifin arka yüzüne denk gelecek şekilde motifi çevrin. Ortaya denk gelen köşelerden biriyle başlayın. İkili trabzanların ortasına denk gelen ilmek boşluğunda 1 zincir çekin. (Motif boyunca çekilen bu 1 zincir 1 ilmek sayılmaz.) Aynı ilmek boşluğuna ve sonraki ilmeğe birer ikili trabzan yaparak aynı ilmekle birleştirin. Sonraki 14 ilmek boşluğunun her birine 1 ikili trabzan yapın. Sıra sonundaki 2 ilmeğe birer ikili trabzan yapın ve aynı ilmekle birleştirin. Motifi çevrin. (16 ilmek)

2. Sıra (Ön Yüz):

1 zincir çekin. Aynı ilmek ve sonraki ilmeği birer ikili trabzan yapıp aynı ilmekle birleştirin. Sonraki 12 ilmeğin her birine 1 ikili trabzan yapın. Sıra sonundaki 2 ilmeğe birer ikili trabzan yapıp aynı ilmekle birleştirin. Motifi çevrin. (14 ilmek)

3. Sıra:

1 zincir çekin. Aynı ilmek ve sonraki ilmeğe birer ikili trabzan yapıp aynı ilmekle birleştirin. Sonraki 10 ilmeğin her birine 1 ikili trabzan yapın. Son 2 ilmeğe birer ikili trabzan yapıp aynı ilmek ile birleştirin. (12 ilmek.) Motifi çevrin.

4. Sıra:

1 zincir çekin. Aynı ilmek ve sonraki ilmeğe birer ikili trabzan yapıp aynı ilmekle birleştirin. Sonraki 8 ilmeğin her birine 1 ikili trabzan yapın. Son 2 ilmeğe birer ikili trabzan yapın ve aynı ilmek ile birleştirin. Motifi çevrin. (10 ilmek)

5. Sıra:

1 zincir çekin. Aynı ilmek ve sonraki ilmeğe birer ikili trabzan yapıp aynı ilmekle birleştirin. Sonraki 6 ilmeğin her birine 1 ikili trabzan yapın. Son 2 ilmeğe birer ikili trabzan yapın ve aynı ilmek ile birleştirin. Motifi çevrin. (8 ilmek)

6. Sıra:

1 zincir çekin. Aynı ilmek ve sonraki ilmeğe birer ikili trabzan yapın ve aynı ilmekle birleştirin. Sonraki 4 ilmeğin her birine 1 ikili trabzan yapın. Son 2 ilmeğe birer ikili trabzan yapın ve aynı ilmek ile birleştirin. Motifi çevrin. (6 ilmek)

7. Sıra:

1 zincir çekin. Aynı ilmek ve sonraki ilmeğe birer ikili trabzan yapın ve aynı ilmekle birleştirin. Sonraki 2 ilmeğin her birine 1 ikili trabzan yapın. Son 2 ilmeğe birer ikili trabzan yapın ve aynı ilmek ile birleştirin. Motifi çevrin. (4 ilmek)

8. Sıra:

1 zincir çekilir. 1 zincir çekin. Aynı ilmek ve sonraki ilmeğe birer ikili trabzan yapın ve aynı ilmekle birleştirin. Son 2 ilmeğe birer ikili trabzan yapın ve aynı ilmekle birleştirin. Motifi çevrin. (2 ilmek)

9. Sıra:

1 zincir çekin. Aynı ilmek ve sonraki ilmeğe birer ikili trabzan yapın ve aynı ilmekle birleştirin. (1 ilmek)

 

Köşe 2

Kare motifin sonraki köşesini yapmak için köşe 1 için olan talimatları tekrarlayın.

 

Köşe 3

Kare motifin sonraki köşesini yapmak için köşe 1 için olan talimatları tekrarlayın.

 

Köşe 4

Kare motifin son köşesini yapmak için köşe 1 için olan talimatları tekrarlayın.

 

Baklava Dilimli Kare Motif Düzeni

Tığ işi örgü baklava dilimli kare motifini ördüğünüzde bir bütünlük yakalamak için düzen şemasını takip edin.

tığ işi örgü baklava dilimli kare motif desen düzeni

 

Desen Şeması

Tığ işi örgü baklava dilimli kare motifini örerken desen şemasındaki örgü diyagramlarını takip edin. Ayrıca bu örgü tekniklerinin nasıl yapıldığını öğrenmek için buraya tıklayınız.

tığ işi örgü baklava dilimli kare motif

 

tig-isi-baklava-dilimli-kare-motif-hobili.net.jpg Motif orgu, tigisimotifler Tığ İşi Baklava Dilimli Kare Motif

Bu basit baklava dilimli kare motif, turlayarak örülen basit bir kare motif ile başlar. Kare motifin köşeleri daha sonra düz ve çizgili sıralar şeklinde örülür.

Block by Block Crochet 2021
KATEGORİLER:   Motif
Geri   
 
EVA Kağıdından Çiçek Bardak Altlığı
EVA Kağıdından Çiçekli Parti Maskesi
EVA Kağıdından Çiçek Fotoğraf Çerçevesi
EVA Kağıdından Lolipop Şeker
EVA Kağıdından Tavuk Buzdolabı Süsü
EVA Kağıdından Arı Buzdolabı Süsü
Tığ İşi Eşkenar Üçgen Motif
Tığ İşi Baklava Dilimli Kare Motif