Kanaviçe İşine İyi Bir Başlangıç Yapmak İçin Kılavuz

10,388 Görünteleme / / 0 Yorum

Bu kılavuz sayesinde ilk kanaviçe işi projenizde bile hata imkanınızı ortadan kaldırın.

Kanaviçe nasıl işlenir bilmiyorsanız ve sorunsuz bir başlangıç yapmak istiyorsanız kılavuzumuzdan yararlanabilirsiniz. Kanaviçe işine başlamak için ilk önce malzemelerinizi seçin.

 

Kanaviçe işlerken ihtiyacınız olacak ana malzemeler;
  • Kumaş
  • İp
  • İğne

kanaviçe işine iyi bir başlangıç yapmak için kılavuz

 

Kanaviçe İşlerken Kullanılacak Kumaşlar

 

 
Aida Kumaş

Normal dokuma blokları ve belirgin delikleri ile kanaviçe işine yeni başlayanlar için en iyisi aida kumaştır. Düz dokuma kumaştan daha serttir, ancak kumaş üzerinde çalışırken hafifçe yumuşayacaktır. 14'lü aida kumaş en yaygın olanıdır. Piyasada etamin kumaşı ve seccadelik olarak satılan kumaşlar aida kumaşlardır.

 

 
Evenweave Kumaş

Kanaviçe işinde biraz daha deneyime sahip olduğunuzda evenweave kumaş üzerinde çalışmak daha avantajlıdır. Lifler (ipler) aida'da olduğu gibi bloklar halinde dokunmamıştır, bu nedenle daha yumuşaktır ve ince dokuması vardır. İnç başına daha fazla ipliğe sahiptir. En yaygın kullanılanı 28 numaradır. Bir dikiş genellikle kumaşın iki ipliği üzerinde işlenir, bu nedenle eşdeğer tasarım boyutu 14'lü yardımcıya sahiptir. Böylelikle kanaviçe işi deseninizi daha küçük bir alana işleyebilirsiniz.

 

kanaviçe kumaşları (aida ve evenweave)

 

Kumaş Şeçenekleri

Açık deliklere sahip Aida (solda), yeni başlayanlar için daha iyidir. Evenweave (sağda) daha ince bir dokumaya sahiptir ve iki ipin üzerine dikilmesi gerekir.

 

Kanaviçe İşlerken Kullanılan İpler

 

kanaviçe ipleri

 

Telli Pamuk İpi

Bu renkli iplik 8m çileler halinde gelir ve altı iplikten oluşur. Kumaşınızın numarası, iğnenizde kullanacağınız iplik sayısını belirleyecektir. Tipik olarak 14 sayılık aida kumaş için çapraz dikiş için iki iplik ve arka dikiş için sadece bir iplik kullanacaksınız. Bu, projenizin anahtarında veya talimatlarında belirtilmiştir. Nakış ipliklerinde DMC, Anchor ve Madeira olmak üzere üç ana marka vardır. Hepsi pürüzsüz dikişi kolay ve 950C'ye kadar renkleri solmaz. Daha ucuz markalar mevcuttur, ancak dayanıksızlardır ve renkleri solabilir.

 

 
İplikleri Ayırın

Altı iplikli pamuk ipliği kullanın ve kaç iplikle dikileceğini kontrol edin.

 

Kanaviçe İşlerken Kullanılan İğneler

 

kanaviçe iğneleri

 

Goblen İğnesi

Bir goblen iğnesinin küt bir ucu ve normal bir dikiş iğnesinden daha büyük bir gözü vardır, bu da onu çapraz dikiş için mükemmel kılar. Aida kumaşının dokuma ipliklerinden kolayca geçer. Farklı uzunluk ve genişliklerde farklı iğne boyutları mevcuttur, bu nedenle kumaşınız için en iyisini seçin - aşağıdaki goblen iğnesi kullanım kılavuzumuza bakın. Kanaviçe işinde desene boncuk vurguları eklemek için ince bir boncuk iğnesi gibi diğer iğnelerden de faydalanabilirsiniz.

 

Kanaviçe İşi Temel Dikiş Teknikleri

Temel kanaviçe tekniklerini öğrenerek bir çok projeyi gerçekleştirebilirsiniz.

 

kanaviçeye başlangıç

 

Kanaviçeye Başlangıç

Döngü yöntemi, dikişe başlamanın en düzgün yoludur, ancak yalnızca çift sayıda iplikle yapılabilir. 40 cm (16 inç) uzunluğunda bir iplik kesin, ardından bir ipliği ikiye katlayın. Bir ilmek oluşturmak için iğneyi her iki ucundan geçirin ve iğneyi kumaştan geçirin (sol üstte). Tekrar aşağı indirirken halkadan geçirin ve sabitlemek için çekin.

 

kanaviçe çapraz dikiş

 

Çapraz Dikiş

Tablodaki her renkli kare için tam bir çapraz dikiş yapmanız gerekecek. İğneyi bir karenin sol alt köşesinden yukarı ve sağ üst köşeden aşağı getirin. Buna yarım çapraz dikiş denir. Dikişi tamamlamak için, çapraz dikişi (ortanın üstünde) bitirmek için iğneyi sağ alt köşede tekrar yukarı ve sol üst köşede geri getirin.

 

kanaviçe yarım çapraz dikiş

 

Yarım Çapraz Dikiş

İPUCU Bir sıra yarım çapraz dikiş yapmak, ardından dönüş yolculuğunda tüm kanaviçeyi tamamlamak, özellikle renkli blok bölümlerini dikerken çalışmanın hızlı bir yoludur.

İPUCU Her yarım çapraz dikişi aynı yönde çalışın, böylece çapraz dikişlerinizin üst 'kolları' tutarlı bir bitiş için aynı yöne bakar.

 

kanaviçe İğne Ardı (Geri Dikiş)

 

İğne Ardı (Geri Dikiş)

İğne ardı renkli bir çizgi ile gösterilir ve detay oluşturmak için dikişe eklenir, İğne ardı dikişi aida kumaşta tek tek bloklar üzerinde veya evenweave kumaşta iplik çiftleri üzerinde çalışın. İğneyi kumaşın içinden 1'de yukarı getirin ve 2'de aşağı, 3'te yukarı ve bu şekilde devam edin.

 

kanaviçe Fransız Düğümü

 

Fransız Düğümü

Fransız düğümleri desen tablonuzda noktalar olarak görünür, iğneyi kumaşın içinden geçirin, ardından ipliği sol elinizle tutun, iğnenin etrafına iki veya üç kez sarın. İpliği gergin tutarak, iğneyi bir blok parçasının aşağısına doğru çekin. Düzgün bir düğüm oluşana kadar çekin.

 

kanaviçe Tohum Boncuk

 

Tohum Boncuk

Tohum boncukları, desen tablonuzda noktalı bir daire olarak görünür. Tohum boncuklarını takmak için, boncukları dik tutmaya yardımcı olmak için iki iplik teli bir tam çapraz dikiş kullanın. Bir çapraz dikişin alt koluyla boncuğu takın ve ardından bir iplik telinin boncuğun her iki tarafına düştüğünden emin olarak dikişin üst kolunu işleyin.

 

kanaviçe Parçalı Dikişler

 

Parçalı Dikişler

Çeyrek dikiş yapmak için, iğneyi bir karenin köşesinden yukarı kaldırın ve merkezden aşağı, çaprazın yarısına kadar, aida kumaşındaki bloğu (sol üstte) ayırın. Bunu üç çeyrek dikişe dönüştürmek için karenin diğer köşegeni boyunca yarım çapraz dikiş yapın. Bu, çeyrek dikiş boyunca yarım çapraz dikiş oluşturur.

 

kanaviçe Parçalı Dikişler

 

Aynı karede arka arkaya iki yarım dikiş yapmanız gerekiyorsa, hangisinin çeyrek dikiş hangisinin üç çeyrek dikiş olduğuna karar vermeniz gerekir. Genellikle, üç çeyrek dikiş (burada pembe ile gösterilmiştir) tasarımın ön plan renginde yapılır - hangisinin olduğuna karar vermek için tasarımın kompozisyonuna dikkatlice bakın.

 

kanaviçe İpliği Bitirmek

 

İpliği Bitirmek

Dikişi bitirdikten sonra, tamamlamış olduğunuz birkaç dikişin arkasından iğnenizi geçirerek ipliklerinizi bitirin. Kumaşınıza mümkün olduğunca yakın bir şekilde keskin bir çift nakış makasıyla uçları düzgünce kesin.

 

Kanaviçe İşinde Desen Anahtarlarını Okuma

Sembolleri, renkleri ve kanaviçe işlerken ihtiyacınız olan tüm bilgileri öğrenin.

 

kanaviçe İşinde Desen Anahtarlarını Okuma

 

kanaviçe İşinde Desen Anahtarlarını Okuma

 

İplik markaları

İplik tonları, farklı üretici iplik markaları için ayrı sütunlarda listelenmiştir. Kanaviçe işinizde en iyi sonuçlar için, tasarımın tamamı için tek bir üreticiye bağlı kalmalısınız.

 

İğne Ardı Dikişi ve Fransız Düğümü Renk Tonları

Bunlar için kullanılan gölgeler kanaviçe sembollerinin altında listelenmiştir. Bunlar için gereken iplik sayısı değişebilir, bu nedenle anahtarda belirtildiği gibi kaç tane kullanacağınızı kontrol ettiğinizden emin olun.

 

Dikiş Sayısı ve Tasarım Alanı

Belirli bir kumaşta ve dikişlerde tasarımınızın bitmiş boyutudur. HPI, "inç başına delik" anlamına gelir.

 

Sembolleri Okuma

Tablonun karelerinin ortasındaki sembolü arayın, ardından renk kodunu bulmak için bu sembolü anahtarda bulun. Bu satırdaki kodlar, çapraz dikiş blokları için hangi iplik tonlarının kullanılacağını gösterir.

 

Oklar

Tasarımın merkezini bulmak için desen tablosunun kenarındaki üçgen şeklindeki okları kullanın. Kumaş alanınızın ortasındaki desenin ortasından dikişe başlayın ve oradan dışarı doğru çalışın.

 

Kanaviçe İşi Sözlüğü

Kanaviçe nakışını işlerken karşınıza bir çok yeni terimler çıkacaktır. Neyin ne olduğunu bilmek için A'dan Z'ye kanaviçe terimlerini öğrenin.

Aida Şeridi — Çeşitli genişliklerde mevcut olan ve dekoratif bir kenarla tamamlanan dar bir aida şerididir.

Delik — Kartlarda ve çerçevelerde bir tasarımın görüldüğü bir deliği temsil eder.

İğne Ardı Dikişi — Detay ve tanım eklemek için kullanılır.

Boncuk İğnesi — Bir tasarıma tohum boncukları eklemek için kullanılan, bir goblen iğnesinden daha uzun, daha ince bir iğnedir.

Sayılan Dikişler — Aida ve Evenweave gibi sayılı veya eşit olarak dokunmuş kumaşlar üzerinde yapılan nakış dikişleridir. Çapraz dikiş en temel sayılan dikiştir.

Kumaş Sayısı — Kumaşınızdaki inç başına (HPI) delik sayısıdır. Sayı ne kadar yüksek olursa, kumaşınız o kadar büyük olur.

Kumaş Boyutu — Süsleme veya çerçeveleme payı da dahil olmak üzere tasarım için gereken kumaş boyutudur.

Floş — Sıkıştırılmış pamuk ipliği olan nakış ipliğidir.

Parçalı Dikişler — Bir çapraz dikişin dörtte biri veya dörtte üçünden yapılır, bunlar 'yuvarlak' kenarlar oluşturmanıza olanak tanır.

Yarım Dikiş — Bir çapraz dikişin yalnızca bir yarısından ("kol") oluşur, tasarımda daha az yoğun kaplama ve genel olarak daha hafif bir etki sağlar.

Kasnak — Kumaşınızı gergin tutan ahşap veya plastik yaylı dairesel çerçevedir.

Anahtar — Bir tasarımda kullanılan tüm ipliklerin ve dikişlerin listesi ve ilgili grafik sembolleridir.

Uzun Dikiş — Daha büyük kumaş mesafelerini geçen uzun iğne ardı dikişlerdir.

Metalik İplikler — Çok telli pamuk ipliğine benzer, bunlar parlaklık ve ışıltı için metalik bir yüzeye sahiptir.

Çile — Birbirine bağlı, çok telli pamuktan bir iplik demetidir.

Çözünür Kanvas — Tek kullanımlık kanvas gibi, sayılmayan kumaşlara çapraz dikiş eklemek için kullanılan ve daha sonra suda çözünen geçici kumaştır.

İkili Dikiş — Düz dokuma bir kumaşta olduğu gibi dokumanın iki ipliğinin üzerine işlenen dikişi tanımlamak için kullanılan terimdir.

Bükümlü Pamuk Nakış İpliği — Altı ipliğe bölünebilen, çapraz dikiş için kullanılan ipliktir.

İplik Düzenleyici — İpliklerinizi kullanmadan önce düzeltmeniz için bir üründür. Özellikle metaller için önerilir.

Rengarenk İplik — Gölgeli bir etki için ipliğin uzunluğu boyunca rengin değiştiği özel bükümlü pamuk türüdür.

Tek Kullanımlık Kanvas — Çözünür yapıştırıcı ile bir arada tutulan gevşek dokunmuş kumaştır. Çözünür kanvas gibi sık dokunmuş delikleri sayılamayan kumaşlara dikiş yapmak için kullanılır.

kanavice-isine-iyi-bir-baslangıc-yapmak-icin-kılavuz-hobili.net.jpg Kanaviçe İşi nakis, kanavice Kanaviçe İşine İyi Bir Başlangıç Yapmak İçin Kılavuz

Kanaviçe nasıl işlenir bilmiyorsanız ve sorunsuz bir başlangıç yapmak istiyorsanız kılavuzumuzdan yararlanabilirsiniz.
 

Yatay Geniş CONTEMPORARY CROSS STITCH COLLECTION 2021
KATEGORİLER:   Kanaviçe İşi
Geri   
 
EVA Kağıdından Çiçek Bardak Altlığı
EVA Kağıdından Çiçekli Parti Maskesi
EVA Kağıdından Çiçek Fotoğraf Çerçevesi
EVA Kağıdından Lolipop Şeker
EVA Kağıdından Tavuk Buzdolabı Süsü
EVA Kağıdından Arı Buzdolabı Süsü
Tığ İşi Eşkenar Üçgen Motif
Tığ İşi Baklava Dilimli Kare Motif